Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktive Bozukluğu(DEHB)

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nöro-psikiyatrik bir bozukluk olup belirtileri küçük yaştan itibaren gözlemlenebilir bir bozukluktur. Dikkat eksikliği ile dikkat dağınıklığını karıştırmamak gerekir. Örneğin dikkat dağınıklığı olan bireye test uygulandığında o kişinin o an ki motivasyon , yorgunluk vb olaylara göre test sonucu değişiklik gösterebilir, fakat dikkat eksikliğine test uygulandığın da sonuç hiçbir zaman değişmez ortalama olarak aynıdır. Dikkat eksikliği çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde ve yaşlılarda da var olabilen bir bozukluktur. Bir uzmana  başvurulmadığı zaman daha ileriki zamanlara kadar devam edebilir.Bu son derece önemli akademik,sosyal ve psikiyatrik sorunlara yol açabilen ve olumsuz etkileri olan bir sorundur.

Dehb’in 3 alt tipi vardır bunlar;

  • Dikkat dağınıklığı olup aşırı hiperaktif olma
  • Dikkat dağınıklığı olup hareketsiz olma 
  • Çok hiperaktif ve dürtüsel olup dikkat dağınıklığı olmama durumudur.

Bu her çocukta farklı seviyede gözlemlenebilir. Uzmana başvurulmadığı sürece problemin üstesinden gelebileceğini düşünen birey bunu başaramayınca başka problemlerin doğmasına sebep olabilir. Örneğin ergenlik döneminde davranış problemleri oluşabilir.

DİKKAT DAĞINIKLIĞI VE HİPERAKTİVİTE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Okuduğunu anlamada zorluk, basit hatalar yapma, ders çalışmakta zorluk, dinlemekte zorluk, dikkat dağınıklığı ve başarısızlık gibi durumlar en belirgin belirtileridir. Bunlar bireyin hayatındaki işleri zorlaştırır ve yaptığı işten istediği verimi alamamasına  neden olur. Bu durum kişinin psikolojik olarak kendine zarar verip harap olmasına da sebep olmaktadır.

DİKKAT EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR?

Beynin frontal lobunda olan bir sorundan kaynaklı işitme ve görme duyularımız da bir eksiklik varsa DEHB durumu yaşama ihtimalimiz yüksektir. Elbette buna çevresel faktörler de etki edebilir. Örneğin kişisel kaygılar, yapılan işin veya çalışılan dersin strese sebep olması yorgunluk v.b

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTEYE NE İYİ GELİR?

Psikomotor ve zihin egzersizleri, görsel zihin egzersizleri, dikkat zihin egzersizleri, işitsel zihin egzersizleri, sosyal duygusal zihin egzersizleri DEHB’e iyi gelen etkinliklerdir. İyi beslenme de iyi yönde etkileyen bir durumdur.

Bunun için;

OMEGA3: Hafızayı güçlendirir

Kırmızı Et: İçindeki demir oranı  dikkat eksikliğine iyi gelir ve beyni güçlendirir.

Tahıl: Kan şekeri dengesini dengeleyerek hafızayı güçlendirir.

Yoğurt: Hafızayı güçlendirerek beyni koruyup dikkat eksikliğine iyi gelir.

Ceviz: Ceviz konsantrasyonu güçlendirerek zihne ve dikkat eksikliğine iyi gelir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ TEDAVİ

Bazı genetik veya çevre kaynaklı olan DEHB bir uzamanla görüşülüp onunla işbirliği çerçevesinde seanslar yürütüldüğü zaman kolaylıkla üstesinden gelinebilen bozukluktur.

Bir Aile Danışmanlık olarak; etik değerlere bağlı uzman kadromuz ile güvenilir ve en doğru sonuçlar için hizmetinizdeyiz.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?