Dislektik olan çocuklar için kitap seçmek çocuğun kitaplardan soğumaması, kitap okuma alışkanlığı edinebilmesi açısından oldukça önemlidir.

Her çocuk farklı olsa da, çocuk kitabın bir sayfasında beş veya beşten fazla kelime okuyamıyorsa, bu kitabın çocuk için zor olduğunu düşünmek gerekir. O zaman ilk kural ya da kendimize soracağımız ilk soru; “Bu kitap çocuğum için uygun mu?”

Dislektik çocuğumuzda kelimeyi okuma ve işleme biraz daha fazla zaman almaktadır. Uzun kelimeler, uzun cümleler ve uzun paragraflar çocuğun kitaba yönelttiği ilgisini kısa sürede kaybetmesine neden olur. Uzun kelimeler, uzun cümleler ve paragraflarla sıklıkla karşılaşan dislektik çocuğumuz zamanla okuma güvenini de kaybedebilir. Çocuğun kitaba yönelttiği ilgisini korumak, okuma güvenini artırmak için ikinci kural; “Çocuğa kısa kelimeler, kısa cümleler ve kısa paragraflar içeren kitaplar almaktır ”.

Üçüncü kural; “ Bu kitabın biçimi dislektik çocuk için uygun mu?” sorusunun cevabını aramaktır. Yazı aralığı, yazı büyüklüğü, yazı tipi, kitabın kenar boşlukları, başlıkları, alt başlıkları, resimlendirme, dislektik olan çocuk için uygunsa bu kitap çocuğunuzun okuma alışkanlığı edinmesi için büyük fark yaratacaktır.

Bir Aile Danışmanlık Merkezi 

Selcen YILDIZ KARAHAN
17.09.2018

2017-2018 eğitim öğretim yılına ithafen….
Disleksinin farkında ol…

Bir Aile Danışmanlık olarak; etik değerlere bağlı uzman kadromuz ile güvenilir ve en doğru sonuçlar için hizmetinizdeyiz.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Lütfen Bilgi Almak İstediğiniz Konuyu Bildirin. Örnek: Yetişkin Terapisi Fiyat Bilgisi