Matematik Neden Sevilmez?

Yıllarca vermiş olduğum matematik derslerinde öğrencilerimden en çok duyduğum soru "bu ne işimize yarayacak hocam" oldu.. Bu soruya çoğu zaman ayrıntılı ve ikna edici cevaplar versem de bazı öğrencilerdeki matematiğe karşı olan önyargıdan dolayı onları matematiği sevdirme noktasında bu yolun çok işe yaramadığını gördüm; çünkü başaramadığını yada başaramayacağını düşündüğün iş dünyayı kurtaracak seviyede önemli olsa da beyinde "saçma" damgası yiyor ve  beyin kendisini o konuyu öğrenme noktasında kapatıyor..

Bu durumu aşmanın yollarını aradım uzun yıllar; sonuçta matematiğin bir özelliğinden yararlanarak öğrencilerdeki matematik öğrenimine karşı oluşan tepkiyi büyük oranda kırdım..

 "Bu matematik lanet bir şey " diyerek gelen öğrencilerimle başladığım eğitimlerin sonucunda onların iyi birer dereceyle sınavlarda başarılı olamaları bu tekniğin işe yaradığını gösterdi bana..

Neydi matematiğin bu önemli özelliği? Ben buna "Matematiğin Zincir Özelliği" diyorum. Matematiği bir zincire benzetiyorum düşünün zincirin bir halkası koptuğunda  geriye kalan yer ne kadar uzun olursa olsun ve ne kadar sağlam olursa olsun hiç bir önemi olmayacak.

Matematikte bir zincir gibi bir konuyu iyi öğrenmemiş olmanız daha sonra öğrenmek istediğiniz konuların da iyi öğrenilmeyeceğinin garantisidir.

Düşünün bir kere doğal sayılarda çarpma ve bölme işlemini daha özümseyememiş bir öğrenciye üslü veya köklü sayılarda çarpma bölme öğretmeye çalışıyorsunuz. Bu eğitim ne kadar verimli  olabilir ki ben buna "suya yazı yazmak" diyorum.

Peki öğretmen ve öğrenci ne yapmalı?

Müfredat takip edilen eğitim kurumlarındaki öğretmenlere diyecek bir şey yok çünkü mevcut müfredatı takip etmeli ve kendisine verilen süre içerisinde bu çalışmaları tamamlamalı.

Bu noktada öğrencilerin ve özel ders veren öğretmenlerin yapacağı ilk adım kopuk yada zayıf halkayı bulmak olacaktır. Bu halka yada halkaların bulunup tamir edilmesi öğrencide yapabiliyorum duygusu uyandıracaktır, buda herkesin bildiği gibi başarıda kat edilmesi gerekli olan en önemli ve en büyük adımdır..

Mustafa Karahan
Matematik Öğretmeni -Eğitim Danışmanı 

Bir Aile Danışmanlık olarak; etik değerlere bağlı uzman kadromuz ile güvenilir ve en doğru sonuçlar için hizmetinizdeyiz.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Lütfen Bilgi Almak İstediğiniz Konuyu Bildirin. Örnek: Çocuk, Ergen, Yetişkin, Aile, Çift