ANDA KALMAK NEDİR? 

 • İçinde bulunduğun ortamın tadını çıkaramıyorsan,
 • Fiziken ve ruhen aynı yerde değilsen,
 • Geçmiş ve gelecek arasında sürekli gidip geliyorsan,

DİKKAT!

Anda Değilsin

Anda kalmak kişinin fiziken ve ruhen aynı yerde olmasıdır. Yemek yapan bir hanımın fiziken yemeğin başındayken ruhen de orada olması, çalışan insanın çalıştığı işin başında bedenen ve ruhen olması… Tıpkı bir çocuk gibi, çocuğun oyun oynarken hem fiziken hem de ruhen aynı yerde olması gibi…  
Kişinin fiziken ve ruhen aynı yerde olması tüm düşüncelerini durdurması anlamını taşımaz. Böyle bir şey elbette mümkün de değildir. Burada önemli olan husus kişinin geçmişle hesabını kapatması, geleceğin ise henüz gelmediğinin farkına varmasıdır. Geçmişi istesen de geriye getiremiyorsun. Geçmişte yaşadığın olumsuzlukları, sıkıntılı durumları, pişmanlıklarını değiştireme ihtimalin yok. O zaman “BARIŞ ONUNLA!”.  Gelecek ise henüz gelmedi. Yarın ya da öbür gün acıkacağım diye bugünden mideni yemekle doldurur musun? Ne kadar anlamsız geldi değil mi bu cümle. Çünkü biliyorsun ki mideni yarın ya da öbür gün için bugünden doldurduğunda faydasız olacak hatta sağlığın bozulacak; yarın yine acıkacaksın, hem de daha çok acıkacaksın. Gelecekle ilgili kaygı da böyle. Gelmemiş günlerle ilgili kaygını bugün ne oranda büyütürsen, o oranda da beslersin ve çoğaltırsın. Yapman gereken tek şey; geçmişinle barışmak, geleceğini inşa etmek için şimdiye odaklanmak.

NASIL ANDA KALINIR?

Anda kalmak öğrenilebilir sadece her şeyde olduğu gibi öğrenmek gayret gerektirir. İlk önce, “Anda kalmaya talip olan kişinin anda kalmasını engelleyen hususlar nelerdir?” bunu ortaya koyması gerekir. Bu hususların ortaya çıkartılması kişinin kendine olan farkındalığının artmasını sağlar. Bu noktada anda kalmayı engelleyen şeyleri listelemek iyi bir fikir olabilir. Çünkü ara ara dönüp listeyi kontrol ettiğimizde başarabildiklerimizi görmek bizi motive eder ve listenin geri kalan kısmı için emek sarf etmemizi kolaylaştırır.
İkinci önemli nokta ise listedeki maddelerin üzerinde mümkünse tek tek durmak. Aynı anda birden fazla maddeyi halletmeye çalışmak bir müddet sonra yorgunluğa sebep olabilir. Yorgunluk bıkkınlığa dönüşürse enerji tükenir ve başarısızlık hissiyle uygulamalardan vazgeçilebilir.
Yapmaktan hoşlanılan şeylerin sık tekrarı insanda iyi hisler bırakır. Öncelikler sırasında en son sıraya koyduğunuz hoşlanılan şeylerin yapılması, insanın ruh dünyasının yenilenmesini zorlaştırır. Kendi önceliklerinizin de olduğunun, sizin de hayatınızda size iyi gelen şeylerin olduğunun tekrar farkına varmak, onları tozlanmış raflardan seve okşaya çıkarmak hem kendi değer duygunuza iyi gelecek, hem de anda kalma yolculuğunuzda size eşlik edecek güzel bir yol arkadaşına dönüşecek.
Bu listeyi uzatmak mümkün. Dilediğiniz kadar ekleme ya da çıkarma yapabilir, kendinize yeni bir yol haritası belirleyebilirsiniz. Tek başınıza olmuyor ya da olamıyorsa profesyonel bir yardımla üstesinden gelebilirsiniz.


SELCEN YILDIZ KARAHAN
AİLE DANIŞMANI     
PSK. DAN. BİLİM UZMANI

         İstanbul Bir Aile Danışmanlık Merkezi

 • Bir Aile Psikolojiyi Neden Tercih Etmelisiniz?

  Bizi tercih etmeniz için önemli olduğuna inandığımız sebepleri aşağıdaki başlıklarda sıralamaya çalıştık.

  Sizleride danışanlarımız arasında görmekten onur duyarız.

   Kurumsal Deneyim

  20 yıllık deneyimle, kurumsal, yenilikçi danışmanlık ve eğitim anlayışımızla sizlere hizmet vermeye devam ediyoruz.

  Güven  

  Her yönüyle Devlet Denetiminde olan kurumumuz güvenilir ve güvenlikli bir danışmanlık ortamı sunmaktadır.

  Kalite

  Kurum olarak her konuda kalite birinci önceliğimizdir. 

  Toplam kaliteyi yakalama noktasında üstün performans sarfetmekteyiz.

  Uzman ve Deneyimli Kadro 

  Kadromuz rastgele değil uzun değerlendirme ve referanslar çerçevesinde uzman ve deneyimli çalışanlar tarafından oluşturulmuştur.

  Ayrıca uzmanlarımız her konuya bakan değil kendi alanlarında çocuk-ergen/ yetişkin/ aile şeklinde branşlaşmış profesyonellerden oluşmaktadır. 

  Gizlilik ve Etik 

  Danışanlarımızla olan çalışmalarımız azami derecede gizlilik ve etik değerlere bağlılık çerçevesinde yapılır. 

  İdeal Ortam 

  Danışanlarımıza olabildiğince temiz, hijyenik ve düzenli ortam sunma çabası içerisindeyiz. 

  İdeal Fiyat 

  Her daim yüksek kaliteyi uygun ve ideal fiyatlı sunma çabasındayız.  

     BİR AİLE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

 • Telefon: 0212 538 10 40     Email: info@biraile.com  
 • Mobil: Bayrampaşa 0552 303 77 51  Bakırköy 0552 676 34 51                 
 • Bayrampaşa: Eski Edirne Asfaltı Üzeri, Cevatpaşa Mah., No:367, Kat:1, D:2, Zil-No:1, Bayrampaşa / İstanbul
 • Bakırköy: Kartaltepe Mh. Ahu Sk. No:5 İncirli/Bakırköy/İstanbul
WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Lütfen Bilgi Almak İstediğiniz Konuyu Bildirin. Örnek: Yetişkin Terapisi Fiyat Bilgisi