ANKSİYETE BOZUKLUĞU

Kaygı  Nedir?

     Kaygı ya başka bir deyişle Anksiyete, kişinin dışarıda çevresinde ve kendi  vücudunda algıladığı belirli uyaranları tehdit olarak yorumlamasıdır. Kişi sürekli sıradan olaylarla ilgili endişe duyar. Hayatın her alanına yayılan bu endişesini kontrol etmekte zorlanır. Sürekli bir tetikte olma halindedir. Huzursuzluk, gerginlik, odaklanmakta güçlük, kolay yorulma,  endişe verici düşüncelerin olması ve kişinin bunları kontrol etmekte zorlanması gibi durumlar görülmektedir. Uykuda problemler ve iştahta bozulmalar da bu belirtilere  eklenebilmektedir. Bu belirtiler kişinin günlük işlerini yapmasına engel olabilmektedir.

     Bedensel belirtiler de kaygı bozuklarında sık görülen belirtilerdendir. Özellikle Gastrointestinal sorunlar( sindirim problemleri, karın ağrısı) ,kalp çarpıntısı, terleme, nefes alıp vermekte güçlük gibi belirtiler kaygı bozukluklarında sıkça rastladığımız belirtiler arasındadır. Bedensel semptomların yanı sıra düşüncelerde duygularda ve davranışlarda farklılık gözlenebilmektedir. Belirli bir alanda değil bir çok alanda kaygılı düşünceler olabilmektedir. ‘Ya hasta olursam’, ‘Ya sınavda başarısız olursam’  ‘Yapamayacağım’  gibi düşünceler kaygı bozukluğuna örnek cümlelerdir. Kaygı bozukluklarında,  kişi  günlük  hayatlarındaki değişimlerden ve insan ilişkilerinden çabuk bir şekilde kaygılanan,  tedirgin kişilerdir. Kişiler çoğu zaman kötü bir şey olacağından yakınırlar. Bununla birlikte kişi anksiyeteyi, kötü bir şey olacakmış hissi, nedensiz bir korku olarak da tanımlayabilmektedir. ‘Sıkıntı geliyor, boğulacak gibi oluyorum ‘şeklinde de kişi yaşadığı sorunu ifade edebilmektedir. Bununla birlikte, kişinin  herhangi bir fiziksel problemi olamamasına rağmen, herhangi bir  neden yok iken kalbinin çarpması ve  aklından ‘bende mutlaka bir kalp hastalığı vardır ‘ diye düşünmesi ve tekrar tekrar hastaneye gidip tetkikler yaptırması da görülebilmektedir. Doktorlar bir şey olmadığını söyleseler  de kişi tekrar tekrar doktora başvurabilmektedir. Bu durumlar da kaygı yaşayan kişilerde sıkça görülebilmektedir Kaygı çok yükseldiğinde kişinin normal hayatını devam etmesini engellemektedir. Yaşanılan kaygı

Gündelik hayatı sürdürmeyi engelliyorsa

Sıkıntı verici düzeye ulaşıyorsa

Kaygının oluşturduğu fiziksel belirtiler nedeni ile sıklıkla tıbbi yardıma başvuruluyorsa

Kaygı ile baş etmede kişi çaresiz hissediyorsa, bir sorun haline gelmiş demektir

Bireysel Psikolojik Danışmanlık
Kişi, yaşamış olduğu olay/durum karşısında kendisini rahatsız eden problemin o an ve o dakika olduğunu düşünebilmektedir. Hâlbuki insan, geçmişindeki deneyimlediği tecrübe ve yaşantıların sonuçlarını yaşamaktadır. Dolayısıyla problemlerin altında tek bir sorun değil birçok dinamik faktör etkilidir. Doğumdan itibaren başlayan tüm olaylar ve bu olaylara bağlı olarak hissedilen duygular, kimlik ve kişiliğin temellerini oluşturmaktadır. Bu yaşantılara yönelik duygu, düşünce, davranış ve beden sisteminde bir aksaklık oluşursa da çeşitli savunma mekanizmalarıyla yaşama uyumlanmaya çalışır. 
Bir Aile’de probleminiz, bütüncül bir bakış açısıyla ele alınır ve kişiye özel bir danışmanlık içeriği oluşturulur.

Ne Zaman Psikolojik Destek Almalıyım?
-Yaşadığınız veya karşılaştığınız olumsuzluktan kurtulamıyorsanız,
-Aile hayatınızda sıkıntılar varsa, 
-Karşınıza çıkan küçük problemleri bile çok büyükmüş gibi algılıyorsanız,
-Kendinizi devamlı bunalmış ve çaresiz hissediyorsanız,
-Kaygı, üzüntü, umutsuzluk, gerginlik gibi olumsuz duygularla baş edemiyorsanız,
-Hayatınızda büyük değişiklikler yaptıysanız ve yeni duruma uyum sağlamada zorlanıyorsanız psikolojik destek almanızda fayda olabilir.

Psikolojik danışmanlık süreci nasıl gerçekleşir?
-İlk görüşme daha çok danışman ve danışanın tanışma sürecini kapsar. Danışanın beklentileri ve hedefleri netleştirilir. Danışman, danışana süreç hakkında bilgi verir.

-Danışman ve danışan belirlenen aralıklarla bir araya gelir ve ilk seansta belirlenen beklentiler ve hedefler üzerine çalışmalar yapılır.

-Danışana seans aralıklarında uygulaması için teknikler öğretilir, ev ödevleri verilir.

-İstenilen hedefe ulaşıldığında danışmanlık süreci sonlandırılır.

Detaylı Bilgi ve Randevu İçin : 0 212 538 10 40

Bir Aile Psikolojiyi Neden Tercih Etmelisiniz?

Bizi tercih etmeniz için önemli olduğuna inandığımız sebepleri aşağıdaki başlıklarda sıralamaya çalıştık.

Sizleride danışanlarımız arasında görmekten onur duyarız.

 Kurumsal Deneyim

14 yıllık deneyimle kurumsal, yenilikçi danışmanlık ve eğitim anlayışımızla sizlere hizmet vermeye devam ediyoruz.

Güven  

Her yönüyle Devlet Denetiminde olan kurumumuz güvenilir ve güvenlikli bir danışmanlık ortamı sunmaktadır.

Kalite

Kurum olarak her konuda kalite birinci önceliğimizdir. 

Toplam kaliteyi yakalama noktasında üstün performans sarfetmekteyiz.

Uzman ve Deneyimli Kadro 

Kadromuz rastgele değil uzun değerlendirme ve referanslar çerçevesinde uzman ve deneyimli çalışanlar tarafından oluşturulmuştur.

Ayrıca uzmanlarımız her konuya bakan değil kendi alanlarında çocuk-ergen/ yetişkin/ aile şeklinde branşlaşmış profesyonellerden oluşmaktadır. 

Gizlilik ve Etik 

Danışanlarımızla olan çalışmalarımız azami derecede gizlilik ve etik değerlere bağlılık çerçevesinde yapılır. 

İdeal Ortam 

Danışanlarımıza olabildiğince temiz, hijyenik ve düzenli ortam sunma çabası içerisindeyiz. 

İdeal Fiyat 

Her daim yüksek kaliteyi uygun ve ideal fiyatlı sunma çabasındayız.  


 

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Lütfen Bilgi Almak İstediğiniz Konuyu Bildirin. Örnek: Yetişkin Terapisi Fiyat Bilgisi