EĞİTİMDE REHBERLİK ve KOÇLUK 

“Rehberlik bireye; kendini anlaması, problemlerini çözmesi, gerçekçi kararlar alması, kapasitelerini kendine en uygun düzeyde geliştirmesi, çevresine dengeli ve sağlıklı bir uyum sağlaması ve böylece kendini gerçekleştirmesi için uzman kişilerce verilen psikolojik yardımdır.” (Kepçeoğlu, 2001)Koç , öğrencinin yanında olan rehber niteliği taşımaktadır. Sınava hazırlıkta öğrenci-okul –dershane koordinasyonu sağlamak, eğitimdeki sıkıntıları aşmak, öğrencinin diğer öğrencilerden farkını göz önünde bulundurup yol haritası çıkarmak, öğrencinin özgüvenini ve motivasyonunu sürekli arttırmak, veli ile öğrenci arasında sınava hazırlıkta köprü oluşturmak, okul derslerini, deneme sınavlarını takip etmek, öğrenciye hedef belirlemesinde ve meslek seçiminde yardımcı olmak, test çalışma tekniğinin gelişmesi için özel çalışmalar hazırlamak gibi hizmet veren bir eğitim öğretim programıdır.

Genel mahiyette eğitim sürecindeki veya sınav senesindeki öğrencilerin tam verimli ve motivasyonlu çalışmasını sağlayan, bireysel planlama ve programlama dahilinde ilerleyen hizmet türüdür.

REHBERLİK VE KOÇLUK HİZMETLERİ NELERDİR?

Okul müfredatlarında geçen ancak tam kavrama oluşmamış konuların kalıcı şekilde kavranması, tekniğine yönelik rehberlik uygulamak.
Hızlı ve anlamlı okuma okuduğunu anlama yazılı ve sözlü anladığını ifade edebilme becerisi edinme yöntemlerinde rehberlik çalışması sunmak.       
Dikkat dağınıklığına dayalı düşük okul ve sınav başarısı sorununa yönelik danışmanlık hizmeti vermek, sorunun çözülmesine yönelik doğru tekniklerle rehberlik etmek.
Ölçme ve değerlendirme tekniklerini başarıyla uygulama becerisini geliştirmeye yönelik danışmanlık ve rehberlik hizmeti vermek.
Öğrenciye  yönelik eğitim ihtiyaçlarının analizi.
Bireysel farklılıklara dayalı ders çalışma yöntemi geliştirmede danışmanlık ve program hazırlama rehberliği.
Öğrencinin  doğru karar verme kendini etkin yönetme ve problemlerle baş edebilme becerisinin geliştirmesinde rehberlik yapmak.
İletişimle ilgili problemlerin tespit edilmesi aile ve çocuğa birlikte danışmanlık hizmeti verilip çözümünde rehberlik yapılması.
Zamanın kaliteli ve etkin kullanımına yönelik planlamada danışmalık hizmeti verilmesi.
Kaygı ve stres yönetimi yapmak ve bunlara neden olan durumları ortadan kaldırmaya yönelik psikolojik danışma hizmeti vermek.
Öğrencinin deneme ve test sınavları başarısını takip ederek gelişmesini sağlamak.
Kişinin kendini tanıması ve hedeflerini belirlemesi için motivasyon sağlamak.
Kişinin öz disiplin ve özgüven kazanmasına yardımcı olmak.
Özel yetenek , ilgi alanlarının fark edilmesine ve meslek seçimine  yönelik danışmanlık hizmeti vermek.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Lütfen Bilgi Almak İstediğiniz Konuyu Bildirin. Örnek: Yetişkin Terapisi Fiyat Bilgisi