ÖFKE;

Öfke,isteklerin doyurulmaması,istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan ihtiyaçlara verilen duygusal tepkidir. Hafif huzursuzluktan şiddete kadar değişebilen bir durumdur (spielberger).
Öfkemizin tetikleyicisi olan;
Korku 

Takdir edilmeme 

Kızgınlık 

Reddedilme

Hayal kırıklığı

 Aşağılanma
 ve utanma gibi durumlar bizim öfkelenmemizde büyük etkenlerden sadece birkaçıdır. Öfke karşımıza her ne kadar şiddetli çıkmış olsa da gayet normal ve doğal bir duygudur. Aynı  zaman da evrensel ve herkesin yaşadığı,kişiler arası iletişimi düzenleyen bir duygudur.Ancak öfkemizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz çünkü son derece yıkıcı ve tahrip gücü yüksek olan bir duygudur. 
Öfkeyi tetikleyen dış durumlar ise;
Trafik yoğunluğu 

Ertelenme

Gecikme vb durumlardır.

Bu durumlar bizim elimiz de olmayan ve bizden bağımsız bir şekilde tetikleyen durumlardır. 
İç dünyamız da ise;
Hislerimiz

Düşüncelerimiz

Ruh halimiz

 ve davranışlarımız tetikleyici durumlar arasındadır.
Herkes öfkelenebilir bu çaba gerektirmez,fakat bunu doğru zamanda,doğru kişiye ve doğru ölçüde yöneltmek gerekir ki bu hiçte kolay değildir. (Nicomachean, 1947) 
Aristo bize bu alıntısında öfkenin doğal bir süreç olduğunu ancak bu sürecin nasıl işlemesi gerektiğini aksi taktir de bu duygunun t-yanlış sonuçlar doğurabileceğini söylemiştir. Öfkelendiğimiz zaman vücudumuzda bazı belirtiler oluşabiliyor ki bunlar; stres ve gerginlik,kalp atışının hızlanması,kan basıncının artması,hızlı nefes alma,adrenalin salgılanmasıdır.
Peki öfkeyle nasıl baş edebilir?
Öncelikle öfkenin kaynağına inmemiz ve orada çözmemiz gerekir. Öfke anın da sen dili(sen böylesin,şöylesin)’nden kaçınılmalı ve ben dili(ben bu davranışından,şu hareketinde hoşlanmıyorum)’ni kullanmamız gerekir.
Olumsuz düşüncelerimizi olumlu düşüncelerle değiştirmek 

 Derin nefes almak 

 Sistematik gevşeme 

 SAY(sakinleşme,alternatif düşünme,yöneltme)   

Karşıdakinin düşüncelerini anlamaya çalışma   

Espriden yararlanma 

Psikolojik Danışman

İslam Beşer 

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Lütfen Bilgi Almak İstediğiniz Konuyu Bildirin. Örnek: Yetişkin Terapisi Fiyat Bilgisi