Çocuklarda Öfke Problemi ve Çözüm Yolları

Çocukta öfke - en çok-  çocuğun hareketlerinin engellenmesinden doğan yıkıcı bir duygudur. Engellenen çocuk önündeki engele çeşitli tepkiler verir. Bu tepki kimi zaman tepinme, kimi zaman nefesini tutma, kimi zaman da bağırma olabilir. Çocuğun verdiği tepki amacına ulaşır, verdiği tepki sayesinde çocuk istediğini elde ederse öfke kalıcı davranış haline gelebilir hatta bir süre sonra öfke, öfke nöbetleri şekline dönüşebilir. Sıkça öfke nöbeti geçiren çocuk tutarsız, saldırgan davranışlar sergileyebilir; kaygılı-hırçın olabilir; kendine güveni azalabilir…

Çocukta var olan öfke problemini çözebilmek için öncelikle öfkeye sebep olan faktör ya da faktörleri ortaya çıkarmak gerekir. Çocuğun temel ihtiyaçlarının asgari düzeyde karşılanamaması, aile içi ya da yakın çevrede öfkeli davranış sergileyen kişilerin varlığı, ailenin – öğretmenlerin çocuğu değerlendirme hataları, çocuğa uygulanan katı cezalar çocukta öfke probleminin ortaya çıkmasını sağlayan faktörlerden bazılarıdır. Bu problemi ortaya çıkaran faktörlerle arasında yaşananlar sonucu çocuk genellikle kazanan taraf oluyorsa artık davranış çocukta alışkanlığa dönüşmeye başlar. Çocukta alışkanlığa dönüşen öfke uygun yöntemlerle düzelebilir. 

Peki,  “Öfkesini kontrol etmede sıkıntı yaşayan, öfkeyi alışkanlık haline getiren çocuklar için neler yapılabilir? Hangi yöntemlerle öfke davranışı düzeltilebilir?” 

  • Çocukların temel ihtiyaçları zamanında karşılanmalıdır. Beslenme, uyku, sevgi vb.
  • Çocuk öfkelendiğinde sebebi sorulmalı, sorununa çözüm aranmalıdır.
  • Çocuğun davranışlarına karşı tutarlı olunmalıdır.
  • Çocuk ayna gibidir, gördüğünü yansıtır. Çocuğa öfke konusunda kötü örnek teşkil edilmemelidir.
  • Çok öfkelendiğinde öfkeye öfke ile karşılık verilmemeli sakinlik korunmalıdır.
  • Çocuğun öfkelendiği konu muhakkak incelenmelidir.
  • Çocuğun abartılı davranışlarına – isteklerine karşı sakin bir tutum içinde olunmalıdır. Abartılı istekleri yerine getirilmemeli, çocuğun karşısında benzer konularda tutarlı davranışlar sergilenmelidir.
  • Çocuklar yaşlarına uygun spor faaliyetlerine yönlendirilmelidir.
  • Ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişki sık sık gözden geçirilmeli, iletişimin iyi olması sağlanmalıdır.
  • Çocuk 4 yaşını geçmesine rağmen şiddetli öfke nöbetine giriyor, kendisine – çevresine zarar verecek davranışlarda bulunuyor ve bu öfke nöbetleri sıklıkla tekrar ediyorsa mutlaka uzman yardımına başvurulmalıdır

Bir Aile Danışma Merkezi

Aile Danışmanı 

Selcen Yıldız Karahan 

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Lütfen Bilgi Almak İstediğiniz Konuyu Bildirin. Örnek: Yetişkin Terapisi Fiyat Bilgisi