OKUMA GÜÇLENDİRME EĞİTİMİ

Okuma güçlendirme Eğitimi, kişinin doğru okuyamadığı ya da eksik okuduğu, okuduğu metni doğru anlayamadığı durumları ortadan kaldıran bir eğitimdir. Okuma güçlüğü çeken birey; yeterli eğitim, yeterli olanaklar ve yeterli zekaya rağmen öğrenme sürecinde sıkıntı yaşar. Yanlış okuyan, okuduğunu anlayamayan birey zamanla okumadan sıkılacak, ödevlerini yapmayacak, derslerinde başarısız olacak ve zamanla özgüvenini kaybedecektir.

Aşağıdaki belirtileri taşıyan birey vakit kaybetmeden okuma güçlendirme eğitimi almalıdır.

Bu belirtiler;

Heceleri tanıyamamak,
Kelimeleri hecelere yanlış ayırmak,
Uzun kelimeleri okumakta zorlanmak ya da yanlış okumak,
Okuma sırasında yanlış yerde nefes almak,
Noktalama işaretlerini dikkate almadan okumak,
Kelimelerin bazı hecelerini atlamak,
Benzer kelimeleri karıştırmak,
Harflerin dizilişinde hata yapmak,
Tek heceli kelimeleri okurken zorlanmak ya da bu kelimeleri okuyamamak,
Yaşına uygun okuma hızı geliştirememek,
Sesli okuma yapmak istememek.


Okuma Güçlendirme Çalışması Nasıl Yapılır?
Okuma güçlendirme eğitiminin ilk aşaması ön görüşmedir. Okuma güçlendirme eğitimi için başvuruda bulunmuş aileyle ön görüşme yapılır. Kurumumuzda  görüşmeler randevuludur. Görüşme yaklaşık 60 dakika sürer. Ön görüşme sırasında öğrencinin okumasını etkileyen unsurlar değerlendirilir ve çeşitli testler uygulanır. Testler değerlendirildikten sonra  aileye öğrenciyle yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi aktarılır. Ailenin çalışmayı onaylaması durumunda haftada 2 seans, en az 5 hafta süreli eğitime başlanır. Seans süresi 60 ile 90 dakika arasıdır.

Sonuç:
Okuma güçlendirme eğitimini tamamlayan öğrencinin okuma sırasında yaşadığı sıkıntılar ortadan kalkar. Seri, yaşından beklenen okuma performansıyla okur. Öğrenme süreci hızlanır. Okuma, öğrencinin sevmediği bir faaliyet olmaktan çıkar.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Lütfen Bilgi Almak İstediğiniz Konuyu Bildirin. Örnek: Yetişkin Terapisi Fiyat Bilgisi