Psikolog  seçimi nasıl olmalıdır?

   Psikolojik destek  almaya karar verdiniz . Bu kadar fazla aday arasından size uygun psikoloğu nasıl seçeceğiniz konusunda kararsızsınız. 
       En önemli sorunlardan bir tanesi diplomasız psikologlardır. Eğer size uygun psikoloğu seçmek istiyorsanız ilk önce  yapılması gereken en önemli seçim,  seçtiğiniz psikoloğun diplomasının olmasıdır. İkinci önemli nokta eğitimi ve hangi alanlarda uzmanlaştığıdır. Öncelikle gideceğiniz psikoloğun, sizi aldığı eğitimler ve sahip olduğu donanımlar hakkında sizi bilgilendirmesi gerekir. Bu bilgilendirme sayesinde siz,  gittiğiniz psikoloğun ne tür yöntemleri kullandığını ve hangi uzmanlık alanı ile ilgili ilgilendikleri hakkında bilgilenmiş olacaksanız.Kullanılan terapi yaklaşımları önemlidir. Çünkü uygulanacak psikoterapi yönteminin bilimsel olarak kanıtlanmış olması önemlidir. Bundan dolayıdır ki, uygun psikoloğu seçerken kullandığı yöntemleri de sormakta fayda var. Çünkü bir danışan olarak, size nasıl bir tedavi uygulanacağı hakkında bilgi sahibi olma hakkınız var. 

Terapi nasıl olmalıdır?

Öncelikle terapinin belli bir planı olmalıdır. İyi bir terapist  ilk önce değerlendirme yaptıktan sonra bu değerlendirmeye göre bir formülasyon hazırlar ve sonucunda bir tedavi planı çıkarır. Değerlendirme seansları gerçekleştikten sonra danışanla  birlikte hedefler  belirlenir.  Kullanılacak yöntemler hakkında danışana bilgi verilir. Psikolog danışana, durumu hakkında bilgi vermeli ve sıkıntı yaşadığı durumu aşmak işin neler yapılabileceği konusunda bilgilendirmelidir.
           Terapinin süresi, kişinin sorununa göre değişebilir.Verimli  ve faydalı bir terapi için, uzman psikoloğun bazı yeterliliklere ve becerilere sahip olması gerekmektedir. Terapistin eğitimi,  uzmanlık alanları, etik değerlere bağlılığı  faydalı terapi için gerekli özelliklerdendir.
Uzman Psikolog
Leyla Aziz  
         
  
WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?