ANKSİYETE BOZUKLUĞU NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?


Anksiyete korkuya benzer olup aşırı kaygı duyma durumudur. Korku bilinen bir tehlikeye karşı ortaya çıkan fizyolojik ve duygusal yanıttır. Anksiyete ile korku birbirine benzerdir ama araların da fark vardır.Korku nedeni bilinen fakat anksiyete nedeni bilinmeyen bir durumdur.
Olgular da değişik otonomik uyarılma ve tepkisellik vardır. Anksiyete fiziksel bir ağrıya benzer şekilde, öğrenme ve uyumda önemli rol oynar. Davranış değişikliğine neden olabilir.
Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler her zaman olumsuzu düşünür. Anksiyete bozukluğu  hafif ve yoğun olarak farklı derecede gözlemlenebilir. Beklenmedik şekilde ve aniden ortaya çıkıp kısa süreli ve yoğun oluşuyorsa panik atağa neden olur. Özel durumlarda oluyorsa fobi/durumsal anksiyeteye neden olur. 
Anksiyetenin psikolojik ve somatik olmak üzere iki temeli vardır. Psikolojik olarak kişiden kişiye değişen, kişinin düzeyine uygun ve süresi değişkenlik gösterir.Somatik belirtiler ise cinsiyet,yaş,sosyoekonomik durum ve kültür gibi etkenler anksiyeteyi etkiler.
DSM IV de göre anksiyete bozukluğu;
*Ağorafobi olmadan panik bozukluk
*Panik Bozukluk olmadan Agorafobi
*Yaygın Anksiyete Bozukluğu
*Özgül Fobi
*Sosyal Fobi
*Obsesif Kompulsif Bozukluk(OKB)
*Travma Sonrası Stres Bozukluğu
Anksiyet bozukluğu hayat boyu yaygınlığı %10 -%25 arasındadır. Birincil anksiyete bozukluğu tanısı %5-15 arasındadır.
Genelde 1-20 yıl arasında tedavi edilmeyip daha sonra tedavi olmak isteyen danışanların düzelme oranı %41-50 arasındadır.
Anksiteye Bozukluğu Nedenleri
Kesin olarak nedeni bilinmemekle beraber genetik,biyokimyasal ve çocukluk yaşantıları anksiyete bozukluğu nedenleri arasın da olduğu düşünülmektedir.
Anksiteye Bozukluğu Belirtileri
Anksiyete bozukluğu belirtileri arasında 
*Dikkat dağınıklığı
*Endişelerini dengeleyememe 
*Nedensel yorgunluk 
*Kas iskelet ağrıları
*Nefes darlığı
Anksiyete Bozukluğu Tedavisi
Tam nedeni bilinmediği için farklı nedenlerden oluşabildiğinden çözüm yoluda farklı olur. Sadece ilaç kullanmak hiçbir zaman tedavide etkili olamayabilir. Anksiyete bozukluğunun en iyi tedavisi bir uzmanla görüşülüp psikoterapiye başvurmaktır.

Psikolojik Danışman

İslam Beşer 

   ANKSİYETE DANIŞMANLIK BİR AİLE PSİKOLOJİ

     uzman pedagog ve psikolog hizmeti 

anahtar kelimeler: anksiyete bozukluğu, anksyete tedavisi, anksiyete uzman psikolog, bir aile psikolojk danışmanlık, uzman psikolog

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Lütfen Bilgi Almak İstediğiniz Konuyu Bildirin. Örnek: Yetişkin Terapisi Fiyat Bilgisi